Počasí         Soutěže 2019:  Pribina  FCC  AZ Cup  JPJ  EGC heavy  WSGP  GGP  FL&AGP   PMCRj  Safari  EGC light  PPV  Tcup  PMRG  RP   JWGC   HOP  PMCR  13.5  PPJ    CPS On-line     archiv » 
Obsah fóra
diskusní fórum
Právě je 17. červen 2019, 16:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Koupím ASW 15B
PříspěvekNapsal: 7. březen 2019, 10:14 

Ahoj, mám zájem o nákup ASW 15, radši B, než A.
Díky,
zedek.martin@seznam.cz
LKSU

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Koupím ASW 15B
PříspěvekNapsal: 7. březen 2019, 10:52 

Předpokládám, že Segelflug máš zmapovaný, ale kdyby ne, tak se tam nedávno objevila tahle: https://www.segelflug.de/osclass/index. ... m&id=33573

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 7. březen 2019, 12:29 

JJ, už jsem kontaktoval Verkaufera přes formulář, ale zatím se nikdo neozval.
Kdyby prodával někdo z CZ/SK, tak může ušetřit čas za inzerát a napsat mi rovnou.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 7. březen 2019, 13:01 

S ohledem na to, že plesnivost nosníků se týká úplně všech ASW15 proti tomu co si spousta lidí myslí, tak stojí za zvážení jestli větší kolo, trochu vyšší maximálka a teoretická možnost pár litrů vody vyvažuje žvýšenou cenu. Vše za předpokladu, že budoucí vlastník s padákem neváží o moc víc jak 90kg, protože Ačka moc v kabině po lakováních už nemají. Na druhou stranu jsme do klubu koupili letadlo v nádherným stavu, které hmotnostně není pro naše piloty omezením a Bčko by byla za tu cenu popelnice.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 11. březen 2019, 15:08 

- "A" balsa, "B" conticell (od 15 357)
- větší postavy se do A nenacpou
- možná budeš chtít A jednou prodat, pak abys kupce pohledal. Jak sám píšeš, raději by si chtěl B ;-)

Jinak nad výhodami/nevýhodami A a B se dá poměrně dlouho diskutovat.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 11. březen 2019, 21:36 

No, dovolím si oponovat... Větší postavy se do A vejdou úplně stejně jako do B, protože kabiny jsou rozměrově lautr stejný... Vím o čem mluvím, protože máme ve vlastnictví obě... Jen některý A měly malej výřez v palubce, takže se tam dlouhonohejm blbě soukalo... Každopádně já se svými 183 cm a lehkou prostorovou vyraznosti v A nemám problém...

http://sajfi.ml/

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 11. březen 2019, 21:53 
Site Admin

Kucí já to chápu, prostě potřebujete to Ačko prodat, nicméně Ačko je prostě balón a balón jak je známo proti větru neletí (Horác by mohl vyprávět)

Potkají se dva kamarádi.
- Jak se máš? Dlouho jsem tě neviděl
- Výborně, člověče, pořídil jsem si slona.
- Slona? Co s ním?
- To je ti báječná věc. O krmení se nemusím starat, spase mi trávník, takže ho mám jak golfový hřiště, umeje mi auto, děti si ním hrají. No fakt skvělý.
- To zní dobře. Na kolik přijde takovej slon?
- Tak většinou kolem třiceti tisíc, ale že jsi to ty, prodám ti ho za dvacet.
- Fajn, domluveno
Potkají se po pár týdnech
- Teda ty jsi mi dal! Trávník zdupanej, stromy olámaný, všude samý hovno, rozsednul mi auto, děti se ho bojej a manželka se chce rozvádět!
- Nehezky mluvíš o sloníkovi, takhle ho neprodáš...

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 12. březen 2019, 13:45 

Zkus napsat na https://www.segelflug.de poptávku. Napiš co přesně chceš a třeba se ti někdo ozve :wink:
Já si napsala poptávku a za tři týdny jsem pro ni jela :whip:

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13. březen 2019, 12:57 

Charlie je tu uznávaný etalon, ale rád bych od něj seriozní vysvětlení pojmu balón. Přiložené jsou dva reálné protokoly z vážení ASW15 a ASW15B ...z nich vyplývá, že při možném rozdílu reálné hmotnosti 10kg je na 11m2 plošné zatížení u B vyšší jen o 0,8kg/m2 tak to vážně dělá z B bez vody oštěp :-) I kdyby to bylo 20kg tak je to běžný rozptyl hmotnosti mezi letadly stejného typu. Jako kdyby se změnil třeba úhel nastavení křídla apod., tak beru, ale kromě směrovky s vyšším odporem u B jsou ty letadla ze stejných forem.

Jinak plesnivost se netýkala balsy ale překližkových stojen v nosníku a ty jsou ve všech 15kách a letadlech od AS té doby. Mimochodem balsa má řadu předností proti PU pěně a důvody proč se nepoužívá jsou úplně jinde než plesnivost. Jestli kvůli něčemu ti naši laminátoví miláčci dolétají, tak to podle výzkumů co jsem četl bude spíš kvůli Conticelu. Moc by mne zajímalo, kolik majitelů 15B se skutečně každý rok kouká zátkami boroskopem do nosníku a pozoruje jestli tam nemá houbičky.

...koluje řada fám

Přílohy:
ASW15B.pdf [262.93 KiB]
152 krát
ASW15.pdf [441.54 KiB]
61 krát
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13. březen 2019, 13:34 
Site Admin

jindrah píše:
Charlie je tu uznávaný etalon, ale rád bych od něj seriozní vysvětlení pojmu balón. Přiložené jsou dva reálné protokoly z vážení ASW15 a ASW15B ...z nich vyplývá, že při možném rozdílu reálné hmotnosti 10kg je na 11m2 plošné zatížení u B vyšší jen o 0,8kg/m2 tak to vážně dělá z B bez vody oštěp :-) I kdyby to bylo 20kg tak je to běžný rozptyl hmotnosti mezi letadly stejného typu. Jako kdyby se změnil třeba úhel nastavení křídla apod., tak beru, ale kromě směrovky s vyšším odporem u B jsou ty letadla ze stejných forem.

Jinak plesnivost se netýkala balsy ale překližkových stojen v nosníku a ty jsou ve všech 15kách a letadlech od AS té doby. Mimochodem balsa má řadu předností proti PU pěně a důvody proč se nepoužívá jsou úplně jinde než plesnivost. Jestli kvůli něčemu ti naši laminátoví miláčci dolétají, tak to podle výzkumů co jsem četl bude spíš kvůli Conticelu. Moc by mne zajímalo, kolik majitelů 15B se skutečně každý rok kouká zátkami boroskopem do nosníku a pozoruje jestli tam nemá houbičky.

...koluje řada fám

1/ v našem AK byla dlouhou dobu jedna z uplně prvních Ačkovejch 15 v republice, dovezli jsme ji s Tomáškem stejně jako asi dalších 10 letadel tak že v té době jsme se v technikáliích a legislativě docela orientovali ... To letadlo prostě nebylo do klubu uplně ideální at už velikostí kokpitu, hmotností v něm a neposlední řadě právě tím že to prostě proti větru nelítalo. Pravda že jedinci co měli 60 kilo to měli docela rádi, ale ted lítaj 15B a myslím že by neměnili. To letadlo prostě lítá jinak a z pocitovýho hlediska je to tak že jestli se 15B zcela oprávněně říká "kupka sena" tak ačko je prostě už jen kupička. 19 se říká "stoh" kdo tyhle 3 typy nějak víc lítal potvrdí ti že to fakt sedí ... Kupička je super na vylizování večerních nuliček ale na přeletování když trošku fouká to moc není ...

2/ Ačko docela dlouho měl taky Horác a ten si myslím moc fámám nepodléhá, spíš víc lítá, podle toho co říká bych netipoval že hodlá přesedlat zpátky na Ačko. Dost často byl frustrovanej z toho že ho žehlej proti vetru vosy což už se mu u Bčka nestávalo ...

3/ já nikde nic o žádné "plesnivosti" jako cejchu nepíšu, tenhle problém skutečně existoval asi na 3 kusech kvůli kterým ten bulletin vyšel (jeden kus se dokonce rozpadl za letu mám pocit)

4/ existuje mnoho letadel ze stejných forem který se ale chovaj naprosto odlišně třeba kvůli centráži

To letadlo stojí polovičku právě proto že je na něm příliš mnoho kompromisů a já myslím že je dobrý o nich mluvit ...

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13. březen 2019, 14:15 

Bych to schrnul rolbou na hromadu jednoho prosteho faktu, ze ackova hlavne neleti ,))

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 16. březen 2019, 21:29 

Tak az nekdo zmeri neco exaktniho a nezapomene dodrzet rovnocene podminky, tedy aby stavem a urovni tuningu byly ty stroje porovnatelny, tak se da o necem bavit. Jinak je to i nadale jen o vire v pocity, jak se trochu obavam a prostor k vymluve na zavodech :-D .

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 16. březen 2019, 23:44 

Prázdný dospělý Béčko (kontičelový) váží 270kg a s normálnim pilotem má v letu těch referenčních 365 kg... takže je vo 50kg těžší než Áčko... Tohle v mym případě dělalo skoro 5 km/h na průměrnejch rychlostech. Koukni se na závody do výsledkovejch listin co udělá 5 km/h za bodovej rozdíl v disciplíně...

Navíc teda ač ze stejnejch forem, tak třeba ty rolničky na táhlech od řízení křidýlek a vejškovky dělaj Béčko lehce ovladatelný jednou rukou i pro holky, některý áčka maj knypl zabetonovanej v podlaze i při nulový rychlosti - oprava týhle srandy stojí víc než si připlatit rovnou za B...

Velký kolo je taky většinou výhoda. Co by za něj cirrusáři dali :-)

Prostě Áčko je balón :-)

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 31. březen 2019, 20:01 

Díky všem za příspěvky a rady, mám složenou zálohu na jeden kousek verze B. Jsem rád, že pro něj nemusím do Deutschlandu, nebo jiné země tvrdého jádra EU. Ještě je v CZ jedno na prodej. Tak snad brzy naviděnou ( ne zas moc zblízka ) pod nějakým kumulkem :)

Odpovědět s citací  

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina