Počasí         Soutěže 2024: FCC  PP  Fatraglide  JPJ  AZ Cup  PMCR  PMRg/PMCRj  FL   Safari  TCup  PPV  RP   RD  HOP  GGP      CPS On-line     archiv »  SK  Kalendář
Obsah fóra
diskusní fórum
Právě je 20. duben 2024, 16:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 382 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 20  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 1. březen 2010, 08:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 2. listopad 2005, 09:51
Příspěvky: 337
Bydliště: Trutnov
Na doplnění: http://www.czechjetteam.com/cz

Kluci mají prostě svoje hračky rychlejší.

_________________
Tonda
AK Hronov


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 1. březen 2010, 13:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 12. duben 2005, 08:06
Příspěvky: 10
Bydliště: lkch-nonstop
Na vebu AEČR byla vypublikována tato informace cituji: 28.1.2010 nové TRA 88 Merklín ,,DOČASNĚ,,rezervovaný prostor pro lety proudových letadel. platnost od 1.3. do7.4.2010.
A od 8.4. podle nové ICAO mapy zřejmě na věčné časy,za plachtaře nezbývá než poděkovat.
Jsem zvědav jak intenzivně bude tento prostor využíván těmi proudovými letadly.
Děkuji za pozornost SAM.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 1. březen 2010, 13:50 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 23. prosinec 2002, 19:24
Příspěvky: 1654
Sam píše:
Na vebu AEČR byla vypublikována tato informace cituji: 28.1.2010 nové TRA 88 Merklín ,,DOČASNĚ,,rezervovaný prostor pro lety proudových letadel. platnost od 1.3. do7.4.2010.
A od 8.4. podle nové ICAO mapy zřejmě na věčné časy,za plachtaře nezbývá než poděkovat.
Jsem zvědav jak intenzivně bude tento prostor využíván těmi proudovými letadly.
Děkuji za pozornost SAM.


Pro ten prostor platí to samé jako pro všechny ostatní, prostě si zavoláš jestli je nebo není aktivní a pokud ti to dělá problém tak tam prostě nelítej.
Všechno je to o lidech a domluvě s nima. Já chci věřit tomu, že zrovna s lidma kolem tohodle prostoru rozumná domluva bude, pokud si ovšem nepřečtou zcela zbytečný výpady jako je ten tvůj a nehoděj nás všechny do jednoho pytle.
Zrovna tak by si mohli ostatní stěžovat na plachtařský prostory pro létání v mracích nebo vlnový prostory.

btw možná by neškodilo kdyby si se podíval do slovníku co znamená slovo TEMPORARY (to je to T z TRA) a ujasnil si co znamená TRA :whip:

_________________
Karel Vladař alias Charlie


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 1. březen 2010, 14:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 22. leden 2003, 11:23
Příspěvky: 282
Bydliště: Kyšice
Musim tě Charlie na to opáčit , ze kolega kus pravdy má . Tento prostor fungoval již loni vyhlašován Notamem a mhohdy tak , že jak byl naplánován tak byl i dodržen od rána do odpoledne , bez ohledu na to že kolegové tam udělali třeba 3 dvacetiminutové vyhlídky s Jetem . Bohužel nefunguje pružné využívání vzdušného provozu , a Praha INFO nekoordinuje tento prostor s ostatním provozem , takže i když není právě aktivně využíván tak ti průlet nepovolí , a Líně INFO , který ví o provozu tryskového vyhlídkového letadla a jeho záměrech bohužel tento prostor nespravuje .


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 1. březen 2010, 14:28 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 23. prosinec 2002, 19:24
Příspěvky: 1654
No a co se zkusit s těma lidma dohodnout aby prostřednictvím Líně INFO koordinovali s Prahou INFO tak aby v případě jejich nečinnosti byl ten prostor volný, nářkama na webu v tomhle případě ničeho nedosáhneme obávám se spíš opaku.

_________________
Karel Vladař alias Charlie


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 1. březen 2010, 15:12 
Offline

Registrován: 7. leden 2009, 21:01
Příspěvky: 8
Bydliště: Slaný
Co se týče aktivace a deaktivace tohoto prostoru ukáže čas. Ale co mě udivuje, že kvůli jednomu komerčně provozovanému jetu se vymezí část republiky, pespektive kus západočes. kraje. Co kdyby si to udělal každý provozovatel jetů nebo jiných letadel a důvod, proč potřebuje omezený prostor si může vymyslet mnoho, tak před letem nebo při letu nebudeme dělat nic jiného než korespondovat s příslušnými řídími věžemi po celé republice. :bhead:
J.P. LKSN


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 1. březen 2010, 17:11 
Online
Uživatelský avatar

Registrován: 12. červenec 2006, 15:24
Příspěvky: 329
Bydliště: Slany
Z prostoru Merklín nemůže být nikdo z plachtařů asi nadšený, spíš nasraný, stačí se podívat na mapu využití daného prostoru plachtaři v loňském roce viz. http://cpska.cz/public/images/other/cze ... summer.jpg
Ale tak samozřejmě, jak moc bude ten prostor překážet ukáže až čas.

Kladu si otázku, zda se vůbec někdo ptal Aeroklubu ČR (zastupuje nás při jednání s MD, ŘLP atd. že?) potažmo plachtařů na jejich názor a pokud ano, tak kde je o tom nějaký zápis, protože jsem to nikde neviděl probírat.

_________________
Jirka Hůla, Aeroklub Slaný
LG-125 Šohaj II OK-0638
Std.Cirrus B OK-1550 (IT)


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 1. březen 2010, 17:38 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 23. prosinec 2002, 19:24
Příspěvky: 1654
Jako chápu vaše vášně, pořád si myslím že vzhledem k tomu, že prostor neslouží ani dopravě ani vojákům myslím si, že by se mělo dát rozumně dohodnout (ale třeba taky ne).

Kladu si otázku všimnul si vůbec nekdo z vás, že z mapy zmizely jiný prostory třeba Temelínský kolo že se zmenšily Prčice atd., budete furt jen nespokojeně remcat, víte jak to dopadne ? :)

_________________
Karel Vladař alias Charlie


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 1. březen 2010, 19:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 6. leden 2003, 07:16
Příspěvky: 414
Bydliště: Toho času Plzeň
Co se týče tohoto prostoru na základě hovoru s Mrazíkem si dovoluji sdělit následující. Bylo jednáno o systému provozování L 39 na Líních a domluvil se prostor z toho důvodu, že každý , i cizinec když tam poletí tak vidí prostor a zeptá se rádiem jak to vypadá. Nikdo z Líní nehodlá dělat potíže s průletem ale je dobré vědět, že se tam L 39 pohybuje. Pokud bude počasí pro plachtaře je domluveno že bude blbnout nad mrakama a né pod základnou. Vyšlo to jako jediné rozumné a bezpečné řešení. No a jak píše Charlie je třeba se do mapy podívat a poděkovat Mrazíkovi za jeho myslím již 6-ti letou práci v jednání s orgány a docílení zmenšení mnoha prostorů, které nás opravdu štvali.

Jaro se blíží, hurá tak vesele do vzduchu

Vavík

_________________
Vratislav Šrám


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 1. březen 2010, 21:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 12. duben 2005, 08:06
Příspěvky: 10
Bydliště: lkch-nonstop
Omlouvám se všem které jsem svým příspěvkem snad nějak popudil,samozřejmě ,že budu respektovat tento nový prostor .Pro letošek se podařilo dost dobrých věcí ve vzdušném prostoru, jak ze strany Pražského prostoru,tak i od vojáků a dík všem kdo se o to přičinili ale to by bylo aby nám to někdo trochu nepokazil.
Děkuji a ještě jednou se omlouvám byl to můj osobní názor.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 3. březen 2010, 08:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 12. leden 2003, 21:01
Příspěvky: 432
Bydliště: Víkendy Raná a jinak zasraná. :-)
Je již někde k dispozici SUA 2010? Stránky plachtařské komise Petra Koutného zatím mlčí... Já vím jsem nedočkavý :)
Rád bych dělal čáry a máry v SeeYou. :whip:

_________________
Rostislav Frič
ASW19
OK-3761 (FR)


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 7. březen 2010, 10:13 
Offline

Registrován: 13. únor 2006, 21:30
Příspěvky: 163
Ahoj,

nejprve k prostoru TRA 88 Merklín:
Asi všichni víte, že podobný prostor se objevoval už v loňském roce cestou navigačních výstrah. Bohužel jsou mezi nám tací co nečtou nástěnky ( http://lis.rlp.cz ) a tak se o plánovaném využití nemohou dozvědět a letí jako ptáci i tam, kde zrovna provozuje někdo jiný a o své činnosti pro bezpečnost svoji i druhých dává vědět.
Vznik prostoru byl dlouho diskutován a vzniklý prostor je výsledkem mnoha jednání. Prostor se dostal do mapy právě pro zajištění bezpečnosti všech uživatelů...kluci v Líních létají mimo limity pro prostor třídy E, a aby byla zajištěna bezpečnost jejich i každého z vás, dohodli jsme se, že ten prostor bude v mapě.
V prostoru se létá za VFR a tudíž není problém po obdržení povolení do prostoru vstoupit. Nejlepší informaci lze získat na frekvenci Líně INFO.
Dohoda s uživatelem prostoru je taková, jak popsal Vráťa výše...když to půjde budou létat co nejvýš, aby neblokovali ostatní uživatele.
V roce 2009 byl prostor využíván pouhých 80 hodin...tzn. neměl by být zásadním omezením pro ostatní uživatele. Informaci o plánovaném využití najdete v AUP.
Současně vás všechny žádám, aby jste mi případné negativní zkušenosti s prostorem dali vědět sem tomas@gradient.cc

K souborům s novým rozdělením VP: Petr Koutný má již pohromadě všechny podklady. Bohužel jako každý z nás má mnoho dalších povinností. Proto buďte trpěliví. Prostory budou včas k dispozici.

Mrazik


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 15. březen 2010, 19:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 6. leden 2003, 15:34
Příspěvky: 1759
Bydliště: LKMB
Víme něco bližšího o Standardised European Rules of the Air (SERA)? Na BGA jsou z toho hodně vyděšení:

http://www.eurocontrol.int/enprm/public/standard_page/enprm10002.html
http://www.gliding.co.uk/bgainfo/consultation

_________________
David Zapletal, AKMB


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 15. březen 2010, 20:02 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 23. prosinec 2002, 19:24
Příspěvky: 1654
Pup píše:
Víme něco bližšího o Standardised European Rules of the Air (SERA)? Na BGA jsou z toho hodně vyděšení:

http://www.eurocontrol.int/enprm/public/standard_page/enprm10002.html
http://www.gliding.co.uk/bgainfo/consultation


Tak to je zase masakr :sick:

_________________
Karel Vladař alias Charlie


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 16. březen 2010, 09:06 
Online
Uživatelský avatar

Registrován: 12. červenec 2006, 15:24
Příspěvky: 329
Bydliště: Slany
No, klasika, hovadina.

A teď mi prosím řekněte, kdo z ČR byl osloven, aby se k tomu oficiálně vyjádřil. ÚCL jako místní CAA? AeČR jako zástupce GA? Ne, zase se jen prostě dozvíme jako hotovou věc, že došlo k nějaké změně, kterou nám nadiktoval někdo z EU.
Absolutně nulová komunikace.

_________________
Jirka Hůla, Aeroklub Slaný
LG-125 Šohaj II OK-0638
Std.Cirrus B OK-1550 (IT)


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 16. březen 2010, 14:02 
Offline

Registrován: 10. červen 2007, 22:46
Příspěvky: 27
Bydliště: Hliníková roura
No, na mě je to moc dlouhý, ale když jsem to prolítl, přišlo mi to plus mínus jako L-2

Před nedávnem jsem se zúčastnil semináře pro instruktory, a nejzajímavější pro mě byla přednáška profesionálního "předpisáře". Měl jsem totiž doposud guláš, jaký je vztah mezi předpisy EASA (a dříve JAA) a národních. Proč existuje duplicita (existence EU-OPS neznamenala zánik L-6 apod.), proč jsou předpisy jakoby "dvouvrstvé". Bylo mi řečeno, že současná legislativa neumožňuje to, aby se jednotlivé státy vzdaly národních předpisů, neboť jsou signatáři Chicagské úmluvy z roku 1944 (kde vzniklo ICAO). Proto se ty slavné předpisy EASA pokládají na národní, jež mají být harmonizovány, ať nedochází k rozporům. A jelikož je to práce jak na kostele, stalo se tomu tak zatím jen u některýxh předpisů (JAR-FCL, EU-OPS), a další budou teprve přibývat. A tohle mi přijde, že je onou další vrstvou pokládanou na národní předpisy.

Takže já se na to dívám tak, že pokud v daném pamfletu není nic, co by bylo v rozporu s naší L-2 (na konci je seznam odchylek od Annex 2, a vpodstatě tam nic moc dramatického není), tak to ani pro nás nebude žádná potíž navíc. Na stránkách gliding.co.uk sice píšou několik černých bodů, ale upřímně řečeno, ve zmíněném pamfletu jsem nic takového nenašel. Třeba:

normal gliding flight would be classed as aerobatic and would, therefore, be prohibited unless specific permissions were obtained - kde? Nic takového jsem tam nenašel.

no more field landing training in motor gliders - to se u nás stejně tak nedělalo a řekl bych, že naopak nová vyhláška k leteckému zákonu to naopak umožní

the potential closure of unlicensed aerodromes - dtto

having to file flight plans with ATC - kde to je? To, co se v pamfletu píše o FPL je totéž, co je v L-2


To, že Angličani řvou, může být proto, že jejich předpisy a postupy jsou nejodlišnější od všech ostatních v Evropě, a zejména se to týká plachtění a privátního létání. Nebo i "banalit", jako je frazeologie, málokdo ví, že nepoužívají ICAO frazeologii, ale svůj CAP 413. A tam rovnou napíšou, že sice jakoby vychází z Annexu 10/II, ale tam, kde si myslí, že je to naprd, zařídili se po svém. Osobně si myslím, že jejich změny a odlišnosti jsou změnami k lepšímu (nejen ve frazeologii), ale nás, kteří všechno spapáme jak se nám podá, by se výše uvedené změny se Single European Sky dotknout neměly, protože už podle toho vpodstatě létáme.

Pravda je v tom, že Angličani jsou zvyklí za sebe bojovat, a v nejednom případě díky aktivitám jejich PFA, dnes přejmenované na LAA, neprošly zhovadilosti, co Eurocontrol a jiní navrhovali (třeba paušální poplatek provozovatelům všeobecného letectví za možnost využívat služeb ATC, nikoliv za jejich skutečné využití) . Proto by asi bylo kolegiální jim "píchnout", ale zároveň si nemyslím, že tak, jak ten pamflet o Single European Sky stojí a leží, by nám měl jakkoliv uškodit. Je-li tomu jinak, rád se nechám přesvědčit

Radim


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 22. březen 2010, 10:15 
Offline

Registrován: 22. březen 2010, 09:59
Příspěvky: 1
Dobrý den,
můžete mi poradit prosím, kde sehnat nejlepší a co nejpřehlednější informace o vzdušném prostoru ČR? Jedná se mi jak o rozdělení a kategorizaci, tak i o historii, vývoj. Děkuji za pomoc!

Jitka


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 26. březen 2010, 10:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 2. listopad 2005, 09:51
Příspěvky: 337
Bydliště: Trutnov
Prosím pěkně, ty co tomu rozumí, zda by opět někdo nevytvořil souborek pro FLYING RHINO 2010.
Děkuji za všechny, kdo ho bude potřebovat, aby jsme se nepletli vojáčkům a jejich hrátkám.

Určitě budeme muset dávat pozor na JPJ a HOP při vyhlašování disciplín.

_________________
Tonda
AK Hronov


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 26. březen 2010, 11:17 
Offline

Registrován: 25. duben 2004, 07:15
Příspěvky: 143
FLYING RHINO 2010 a další ...............

http://www.aecr.cz/1095-posledni-vydane-aip-sup/ :!:


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vzdušný prostor
PříspěvekNapsal: 30. březen 2010, 10:16 
Offline

Registrován: 9. duben 2003, 15:20
Příspěvky: 80
Bydliště: blízko LKJC
Prosím pěkně, nemá někdo hotový soubor letošních prostorů do SeeYou?
předem dík ZB


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 382 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz